Tego tortu nie trzeba nikomu przedstawiać.

Tort szwarcwaldzki (Black Forest Cake) – czyli wiśnia w czarnym lesie

/
0 Comments

Tego tortu nie trzeba nikomu przedstawiać.
Absolutna klasyka, której historia sięga początku XX wieku. Jego nazwa nawiązuje do znanego w południowo-wschodnim, górzystym regionie Niemiec likieru wiśniowego zwanego Schwarzwalder Kirschwasser i to właśnie wiśniowy alkohol nadaje mu charakterystyczny smak. Połączenie czekolady, kwaskowatych owoców, słodkiej śmietanki i syropu na bazie alkoholu – czy nie brzmi wspaniale? Jest to jedno z ulubionych ciast mojej mamy, które idealnie pasuje do jej grudniowych urodzin.
Przez lata wypróbowałam kilka różnych wersji tego deseru, ale ta jest zdecydowanie moją ulubioną. Jest zaskakująco szybki w wykonaniu, a smakuje, jakby dopiero co wyszedł spod ręki mistrza cukiernictwa. Choć wygląda efektownie bez dodatkowych ozdób, możecie nadać mu charakter prostymi dodatkami z czekolady. Likier możecie zastąpić syropem wiśniowym, choć ciasto straci niego oryginalnego charakteru. Proporcje wystarczą na formy o średnicy 23cm. Zapraszam na przepis!

Potrzebujesz:

Na biszkopt:
6 dużych jajek
150g cukru
100g mąki
50g niesłodzonego kakao
¾ łyżeczki proszku do pieczenia

Do wypełnienia:
500g wiśni w alkoholu
2 czubate łyżki mąki ziemniaczanej
280ml likieru/nalewki wiśniowej (osobno 200 i 80ml)
80g cukru
750ml kremówki 36%

Do dekoracji:
450g ciemnej czekolady
1 łyżkę oleju kokosowego
kilka wiśni odłożonych z wypełnienia, dobrze osuszonych papierowym ręcznikiem
2 babeczki upieczone z ciasta biszkoptowego
1-2 łyżki amerykańskiego kremu maślanego


1. Ubij jajka z cukrem, aż będą miękkie i puszyste. Możesz wykorzystać metodę z biszkoptu genueńskiego i ubijać nad parą wodną.
2. Delikatnie wmieszaj mąkę przesianą z kakao i proszkiem do pieczenia. Z gotowej masy odłóż trochę ciasta na 2 babeczki, resztę podziel na 2 części i piecz 25-30 minut w temperaturze 180 stopni Celsjusza. Babeczki piecz 15-20 minut i wystudź.
3. Odlej wiśnie z nalewki i posiekaj je na średniej wielkości kawałki. 200ml nalewki wlej do garnuszka. Odlej 5 łyżek i rozpuść w nich mąkę ziemniaczaną. Dodaj do pozostałego alkoholu. Zagotuj na małym ogniu, cały czas mieszając, aż zgęstnieje. Dodaj pokrojone wiśnie i pozostaw do ostudzenia.
4. 80ml likieru zagotuj z 80g cukru, mieszając, aż cukier się rozpuści. Pogotuj 2 minuty i pozostaw do ostygnięcia.
5. Babeczki pokrusz dokładnie w dłoniach, dodaj łyżkę kremu i ugnieć z ciastem. Masa powinna być zbita i lekko wilgotna, nie powinna się rozpadać, ani tym bardziej pływać. Ilość kremu zależy od wilgotności ciasta, więc może się okazać, że łyżka wystarczy. Z ciasta uformuj kilka małych kulek i włóż do lodówki na 5 minut.
6. 200g czekolady rozpuść w kąpieli wodnej z łyżką oleju kokosowego. Kulki z ciasta maczaj w czekoladzie i odkładaj na papier do pieczenia. Jeśli będzie taka potrzeba, pokryj je drugą warstwą czekolady i pozostaw do zastygnięcia. W pozostałej czekoladzie zanurz osuszone wiśnie i również zostaw do stężenia.
7. 50g czekolady zetrzyj na tarce i odstaw. Pozostałe 200g rozpuść w kąpieli wodnej. Zdejmij z ognia, dodaj startą część i dokładnie wymieszaj. Znów połóż miskę nad parą wodną i podgrzewaj przez 1-2 minuty, aż cała dodana czekolada będzie rozpuszczona. Przełóż do jednorazowego rękawa cukierniczego.
8. Na kartce papieru narysuj kilka prostych choinek. Jeśli boisz się, że nie wyjdzie, znajdź w Internecie schematy i wydrukuj. Połóż na kartce płachtę papieru do pieczenia, odetnij malutki rożek z rękawa cukierniczego i ostrożnie obrysuj czekoladą kształt drzew. Nie przejmuj się, jeśli nie będą takie same – w lesie nie ma przecież dwóch takich samych drzew. :) Gotowe choinki pozostaw w chłodnym miejscu do stężenia. Nie wkładaj ich do lodówki, mogą pokryć się nalotem. Z pozostałej czekolady wyciśnij kilka łodyżek do ciastowych wisienek.
9. Ubij śmietanę. Podziel na 3 części. Jedną przełóż do rękawa cukierniczego.
10. Ciasta podziel na pół, nasącz syropem z likieru i cukru. Rozsmaruj na cieście warstwę śmietany. Odetnij róg rękawa cukierniczego i na 3 blatach, około 0,5cm od granicy, wyciśnij okrąg z kremówki. Powstałą przestrzeń wypełnij zżelowaną masą z wiśniami i przykryj kolejnym blatem. Powtórz na kolejnych 2 blatach. Powinieneś otrzymać 3 warstwy ciasta, przełożone wiśniami i śmietanką. Przykryj je ostatnim blatem.
11. Gdy ciasto będzie złożone, pokryj je warstwą śmietany. Ozdób pozostałą masą, np. wyciskając ją w formie rozetek lub tworząc ozdobne wykończenie.
12. Na wierzchu ciasta ułóż wiśnie w czekoladzie i ciasteczkowe wisienki. Przy pomocy odrobiny czekolady przyklej do nich łodyżki.
13. Ostrożnie podnieś z papieru czekoladowe drzewa i przyłóż do boków ciasta, tworząc ozdobny „kołnierz”.

I gotowe!

Wydaje się skomplikowane, ale w rzeczywistości jest to dość prosty do przygotowania wypiek. Tradycyjnie ozdabia się go rozetkami z bitej śmietany, a boki pokrywa się startą czekoladą, ale możliwości zdobienia jest naprawdę mnóstwo. Popuśćcie wodze wyobraźni i dajcie się oczarować temu cudownemu połączeniu smaków!


Lubicie tort szwarcwaldzki?


You may also like

Brak komentarzy:

Wszystkie zdjęcia są własnością autorki bloga, chyba że w podpisie znajduje się źródło. Obsługiwane przez usługę Blogger.

FB