Pamiętacie pikowane ciasto sprzed paru miesięcy?

Jak zrobić róże z masy cukrowej bez narzędzi – czyli kwiatowe kombinacje

/
0 Comments

Pamiętacie pikowane ciasto sprzed paru miesięcy?

W tamtym wpisie obiecałam, że będziecie je widzieć jeszcze parę razy i od tamtej pory nie zebrałam się w sobie, by przygotować pozostałe poradniki… Ale w końcu zostałam zmuszona do działania i dziś pokażę Wam, jak zrobić róże z masy cukrowej, gdy nie ma się pod ręką wycinaków!
Brak sprzętu był dla mnie poważną przeszkodą na początku mojej przygody z dekorowaniem. Przy okazji ciasta na zakończenie szkoły muzycznej przez moją drogą koleżankę i sąsiadkę, wymyśliłam sobie cukrowe róże i po przejrzeniu kilkunastu filmików, byłam załamana. Wszędzie potrzebne były wycinaki do płatków, najlepiej w różnych rozmiarach i kształtach, jakieś gąbki do wygładzania i inne cuda-niewidy, których nie byłam w stanie zdobyć od ręki, w piątkowy wieczór. W końcu trafiłam na jeden film, w którym autorka pokazywała sposób, który Wam dzisiaj przedstawię. Niestety, nie mogę znaleźć tej strony, ale przy ponownych poszukiwaniach znalazłam kilka innych, więc jeśli będziecie potrzebować wskazówek, mogę podesłać linki. Tymczasem, do dzieła!

Potrzebujesz:

kawałek masy cukrowej w dowolnym kolorze
cukier puder
dwa kawałki folii lub cienkiego, giętkiego plastiku (ja wycięłam kawałek opakowania po jakimś magazynie, wymyłam i przetarłam spirytusem, niezbyt wygodnie pracowało mi się z folią spożywczą)

1. Z masy zrób 9 kulek, 5 większych i 4 mniejsze.

2. Między kawałki folii nasyp trochę cukru pudru i rozsmaruj go cienko. Nie przejmuj się, jeśli będzie uciekać lub zbierać się w jednym miejscu, zawsze możesz znów dosypać.
3. Weź kulkę między palec wskazujący, a kciuk i ściśnij lekko. Palcem drugiej dłoni dociśnij z góry, aż otrzymasz trójkątny kształt. Powtórz z pozostałymi kulkami.

4. Włóż trójkąt między kawałki folii/plastiku i palcem zacznij rozgniatać i „rozsmarowywać”, nadając kształt płatka, szczególnie dokładnie rozgniatając na brzegach. Uważaj, by nie zrobić zbyt cienkiego płatka, może się porwać. Gdy osiągniesz wybrany kształt, ostrożnie wyjmij płatek i odłóż. Powtórz z pozostałymi kulkami.


5. Weź jeden z mniejszych płatków i zwiń w luźny rulonik. Weź drugi mniejszy płatek i zawiń go delikatnie dookoła ruloniku, zostawiając wolny brzeg. Powtórz z pozostałymi małymi płatkami. W zależności od efektu, jaki chcesz uzyskać, możesz kontynuować dokładanie dużych płatków (wtedy róża będzie bardziej zamknięta) lub zacząć od nowa, owijając kolejny płatek dookoła bazy w środku. Powtarzaj, aż zużyjesz wszystkie płatki. Oderwij nadmiar masy z dołu i wygładź podstawę kwiatu.

6. Delikatnie odchyl płatki, aby nadać im bardziej realistyczny wygląd. Kilka możesz lekko zrolować lub uszczypnąć, spójrz na prawdziwe róże i spróbuj oddać ich wygląd. Lub zostaw je takie, jakie są, również wyglądają bardzo dobrze. Gotowe kwiaty pozostaw do stwardnienia.

7. Gdy masa stwardnieje, możesz miękkim pędzelkiem nałożyć odrobinę jadalnego brokatu lub barwnika spożywczego, na sucho lub zmieszanego z odrobiną alkoholu.

I gotowe!

Pierwsza próba zajęła mi ponad godzinę, teraz robię kilka kwiatów w parę minut. Jest to na tyle prosta technika, że możecie dowolnie modyfikować wzór, robić grubsze lub cieńsze płatki, różne kształty, formy i rozmiary. Świetnie nadaje się dla początkujących i osób, które potrzebują na szybko kilku cukrowych kwiatów i nie mają czasu na bardziej skomplikowane sposoby. Możecie też dowolnie modyfikować ilość płatków, choć podstawowa zasada, z którą się spotkałam, mówi o najwyżej 4 warstwach, odpowiednio po 1, 3, 5 i 7 sztuk. Jednak ogranicza Was tylko Wasza wyobraźnia. :)


Podobają Wam się cukrowe kwiaty?


You may also like

Brak komentarzy:

Wszystkie zdjęcia są własnością autorki bloga, chyba że w podpisie znajduje się źródło. Obsługiwane przez usługę Blogger.

FB