Na początku był drożdżowy wieniec z suszonymi owocami i szafranem, rozpowszechniony w Europie dzięki królowi Stanisławowi Leszczyńskiem...

Drożdżowe babeczki rumowe – czyli lekkość na talerzu

/
0 Comments

Na początku był drożdżowy wieniec z suszonymi owocami i szafranem, rozpowszechniony w Europie dzięki królowi Stanisławowi Leszczyńskiemu.

Później do przepisu dobrali się Francuzi i nic już nie było takie samo…
Od owocowego wieńca, przez ciasta bogate w rodzynki i kandyzowane owoce, nasączane grzanym winem i syropem z kwiatów pomarańczy, kończąc na rumowym, aromatycznym ciastku drożdżowym – baba przeszła długą drogę, zanim stała się tym, co dziś znane jest na całym świecie. Z XVI-wiecznej babki nie zostało wiele, choć nazwa przylgnęła do tego deseru nawet po wielkich zmianach wprowadzonych w XIX wieku. Mało kto pamięta o jego polskich korzeniach, głównie wspomina się o francuskich cukiernikach, którzy udoskonalili recepturę i nadali rumowej babie jej obecny kształt. Dziś przedstawię Wam przepis Paula Hollywooda (z moimi małymi modyfikacjami), który wzorował się właśnie na Francuzach i stworzył cudownie delikatne, choć drożdżowe, cudo. :)

Potrzebujesz:

Na ciasto:
220g mąki chlebowej
7g suszonych drożdży
½ łyżeczki soli
50g cukru + trochę do posypania foremek
2 jajka
70 ml mleka
100g masła + trochę do wysmarowania foremek

Na syrop:
250g cukru
4 łyżki rumu
2 łyżki wrzącej wody

Do przybrania:
250ml kremówki
70g cukru pudru
ziarna z jednej laski wanilii (lub 1 łyżeczka ekstraktu waniliowego)
dowolne owoce (u mnie pół puszki brzoskwini w syropie)

1. W dużej misce umieść mąkę, drożdże i sól (po przeciwnej stronie do drożdży). Dodaj cukier i wymieszaj dokładnie.
2. Do mąki dodaj mleko zmieszane z jajkami i wyrabiaj całość około 10 minut (przy użyciu miksera z hakiem do ciasta lub ręcznie). Na koniec dodaj miękkie masło i wymieszaj do połączenia. Ciasto powinno być gładkie i rozciągliwe. Pozostaw w ciepłym miejscu do wyrośnięcia (około godziny lub do podwojenia objętości).
3. Wysmaruj foremki do muffinek masłem i posyp obficie cukrem. Ułatwi to później wyjęcie babeczek. Nadmiar cukru odsyp.
4. Łyżką lub mikserem krótko wymieszaj wyrośnięte ciasto i przełóż je do rękawa cukierniczego. Wyciskaj do foremek jednakową ilość ciasta, około połowy wysokości. Ciasta powinno wystarczyć na 12 babeczek. Pozostaw na 10-15 minut do wyrośnięcia.
5. Wyrośnięte babeczki piecz w temperaturze 180 stopni Celsjusza przez 20-25 minut. Po upieczeniu pozostaw je na parę minut w foremkach, aby trochę przestygły.
6. W garnuszku umieść cukier i zalej gorącą wodą z rumem. Zagotuj, mieszając do rozpuszczenia cukru. Pogotuj 2 minuty i odstaw do przestygnięcia.
7. Babeczki przełóż do głębokiego naczynia lub formy do ciasta. Polej je połową syropu i zostaw na parę minut, aż wchłoną płyn. Następnie odwróć je i wylej resztę syropu. Schłódź w lodówce.
8. Kremówkę ubij z cukrem pudrem i wanilią. Owoce pokrój. Schłodzone babeczki ozdób łyżką ubitej śmietany i owocami. Podawaj od razu.

I gotowe!

Zapewniam, że babeczki rumowe to najdelikatniejsze wypieki drożdżowe, jakich spróbujecie. Mięciutkie jak chmurka, mocno nasączone syropem, z przełamującymi słodkość owocami… Znajdują się bardzo wysoko w moim osobistym rankingu słodkości. Bogaty smak ciasta, w połączeniu ze śmietanką i owocami, stanowi idealny dodatek do spotkania przy kawie. Tylko pamiętajcie — na jednej nie poprzestaniecie… :)


Jakie drożdżowe wypieki lubicie najbardziej?


You may also like

Brak komentarzy:

Wszystkie zdjęcia są własnością autorki bloga, chyba że w podpisie znajduje się źródło. Obsługiwane przez usługę Blogger.

FB