Źródło: http://www.bluestonewales.com/blog/great-british-bake-off-inspired-cake-making Kolejny pierwszy raz w GBBO – tydzień Tudorów!

Marcepanowi rycerze – czyli ósmy odcinek siódmej serii The Great British Bake Off

/
0 Comments
Źródło: http://www.bluestonewales.com/blog/great-british-bake-off-inspired-cake-making
Kolejny pierwszy raz w GBBO – tydzień Tudorów!

Mieliśmy już tydzień wiktoriański, czas sięgnąć po nieco wcześniejsze czasy. Pierwsze zadanie nawiązywało do popularnych w tamtym okresie mięsnych pasztecików, jednak uczestnicy mieli sporą swobodę w doborze wypełnienia. Najważniejsze, by ciastka nie rozpadały się i tworzyły zapierającą dech w piersiach kompozycję, zupełnie jakby były wzięte prosto ze stołu Henryka VIII. Jane poszła w stronę tudorskiej róży, którą stworzyła aż z szesnastu pasztecików wypełnionych bekonem, kurczakiem i żurawiną. Andrew poszedł trochę dalej i zaprzągł do pracy swój umysł inżyniera – jego ziemniaczano-morelowo-wieprzowe ciasta zostały ułożone w kształt spirali, która wspierała się na kołach zębatych, nawiązujących do Leonarda da Vinci, który żył w tamtych czasach. Jurorzy docenili ciekawą prezentację, a smak i dobre wypieczenie jedynie umocniły pozycję rudzielca. Candice znów postanowiła postawić sobie poprzeczkę bardzo wysoko i nie dość, że przygotowywała dwa rodzaje ciasta, to jeszcze dwa różne wypełnienia, w tym jedno z owocami morza. Benjamina przeskoczyła jeszcze dalej, niż Andrew i przygotowała hiszpańskie paszteciki. Najbardziej klasyczne okazały się wypieki Selasiego, którego zapachy odstraszały wszystkich, ale smaki gołębia i przepiórki spodobały się jurorom.
Źródło: http://www.radiotimes.com/news/2016-10-13/the-great-british-bake-off-week-8-as-it-happened
W zadaniu technicznym uczestnicy musieli wykazać się nie tylko umiejętnościami przygotowania dobrych biszkoptów, ale również wyobraźnią przestrzenną – jumbles, tradycyjne ciasteczka o bogatym aromacie musiały być upieczone w formie celtyckich przeplatanek i węzłów. Oj, nie było to łatwe zadanie dla naszych cukierników… Związywanie, rozwiązywanie, przecieranie przypraw w moździerzu, wyjmowanie w trakcie pieczenia i ostatnie poprawki – to wszystko sprawiało, że cukiernicy z ciężkim sercem przynosili swoje wypieki do oceny. Kształty były przeróżne (większość znacznie odbiegająca od oryginału), cukier się sypał, a wielką wygraną okazała się Candice, której węzły były trochę zbyt duże, ale przygotowane dokładnie i tak, jak powinno być.
Źródło: https://www.thesun.co.uk/tvandshowbiz/1854286/patisserie-week-the-great-british-bake-off-semi-final/
Ostatnie zadanie dotyczyło kolejnego klasycznego smaku czasów Henryka VIII – marcepanu. Uczestnicy mieli przygotować piękną kompozycję z biszkoptu i zapiekanej masy marcepanowej, która w jakiś sposób miała nawiązywać do Tudorów. Selasi sięgnął po historyczny temat i przygotował koronę z mieczami, nawiązującą do Wojny Dwóch Róż. Jane sięgnęła do swojej pracy projektantki ogrodów i zrobiła niesamowitą kwiatową kompozycję z łabędziami, która kryła orzechowy biszkopt przekładany kawowym kremem. Andrew przygotował klasyczny tudorski tort z owocami, którego strzegli marcepanowi rycerze (o bardzo charakterystycznych… Pikach), Candice postanowiła pójść jeszcze dalej i stworzyć pawia z niespodzianką w postaci wysypujących się z ciasta borówek. Najgorzej w tej konkurencji wypadła Bejnamina, której labirynt po prostu się rozpadł, a tradycyjny marcepan był zbyt wypieczony. Nie obyło się bez łez, jednak na tym etapie nie ma już miejsca na pomyłki.
Źródło: https://www.thesun.co.uk/tvandshowbiz/1961684/rudest-great-british-bake-off-ever-baker-makes-a-very-excited-knight-for-tudor-week/

Pozostało czworo uczestników i dwa odcinki. Atmosferę można niemal ciąć jak ostatnie ciasta, które zostaną zaprezentowane w tym sezonie. Jutro napiszę Wam parę słów o półfinale, a już w środę… Wielki finał!


You may also like

Brak komentarzy:

Wszystkie zdjęcia są własnością autorki bloga, chyba że w podpisie znajduje się źródło. Obsługiwane przez usługę Blogger.

FB