To ciasto robię co roku na Boże Narodzenie i zawsze znika najszybciej.

Rolada makowa – czyli świąteczny zawijaniec

/
0 Comments

To ciasto robię co roku na Boże Narodzenie i zawsze znika najszybciej.

Oczywiście, mogłabym robić je częściej, ale spotyka się to ze sprzeciwem rodziny, która twierdzi, że wtedy straciłoby swoją wyjątkowość. Częściowo się zgadzam… Choć podejrzewam, że głównym powodem jest niechęć do mielenia maku. :)
Tak czy inaczej, to makowiec idealny i nie przesadzam! Skórka jest mięciutka, ale świetnie utrzymuje mak, nie rozkleja się. O samym maku pisałam już tutaj, choć mogłabym zachwycać się godzinami. Niestety, nie jestem w stanie powiedzieć, jak długo ciasto zachowuje świeżość, za szybko znika. Jest po prostu najlepsze. :)
Oryginalny przepis pochodzi z bloga Moje Wypieki, tu z moimi modyfikacjami.

Potrzebujesz:

400g mąki + trochę do podsypywania
180ml letniego mleka
150g roztopionego masła
6 żółtek
21g (3 opakowania) suchych drożdży
5 łyżek cukru
½ łyżeczki soli
1 łyżkę spirytusu
1½ łyżeczki ekstraktu waniliowego (na spirytusie)
¾ porcji masy makowej z tegoprzepisu

1. W misce umieść drożdże, sól (po przeciwnej stronie miski, co drożdże) i cukier. Na środku zrób wgłębienie, dodaj mleko, żółtka, spirytus i ekstrakt. Wymieszaj dokładnie łyżką. Na koniec dodaj masło i zamieszaj jeszcze raz.
2. Ciasto przenieś na wysypaną mąką powierzchnię i wyrabiaj około 10 minut, aż uzyskasz gładką kulę. Możesz przyspieszyć ten proces, używając mikser z hakiem do wyrabiania ciasta lub maszynę do chleba. Gotową kulę umieść w natłuszczonej misce, przykryj wilgotną ściereczką lub folią aluminiową i zostaw do wyrośnięcia na około godzinę. Ciasto powinno podwoić objętość.
3. Wyrośnięte ciasto wyrób krótko i podziel na 3 części. Każdą rozwałkuj na prostokąt o grubości 3-4mm. Polecam wałkować na papierze do pieczenia, później będzie wygodniej zawinąć.
4. Na ciasto wyłóż masę makową, pozostawiając 1-1,5cm wolnego brzegu z każdej strony. Zawiń ciasto wzdłuż dłuższego brzegu (warto pomóc sobie papierem, ciasto może się rwać). Końce sklej i podłóż pod roladę. Luźno zawiń całość w papier, na którym było wałkowane ciasto. Pozostaw około 1cm wolnej przestrzeni, aby mogło urosnąć. Odłóż na blachę do pieczenia. Powtórz z pozostałymi częściami. Zostaw do podrośnięcia na 10-15 minut.
5. Rozgrzej piekarnik do temperatury 190 stopni Celsjusza. Piecz makowce około 35-40 minut, aż wierzch stanie się rumiany (jeśli nie widać koloru przez papier, podejrzyj z boku). Po upieczeniu rozetnij papier i wystudź ciasto. Jeszcze ciepłe możesz polać lukrem.

I gotowe!

To już kolejny przepis, który na papierze wygląda straszniej, niż w rzeczywistości. A efekt? Niesamowity! Macie moją gwarancję, że po spróbowaniu tego makowca, już żadnego innego nie będziecie chcieli jeść. Wiem, przesadnie zachwalam, ale naprawdę dobrze radzę, by spróbować, a nie zawiedziecie się!


A już jutro – babeczki piernikowe z pijaną śliwką i czekoladową polewą!


You may also like

Brak komentarzy:

Wszystkie zdjęcia są własnością autorki bloga, chyba że w podpisie znajduje się źródło. Obsługiwane przez usługę Blogger.

FB